Resultaten från torsdagens nattcup kan laddas ner här!
Kategori: Resultat
Resultat på Eventor
Bana 1 (6) 2440 m 1 Erika Jeppsson Umedalens IF 38:41 2 Emil Sjölund Umeå OK 39:30 3 Jonas Kärrlander Umedalens IF 40:01 4 Elias Sjölund Umeå OK 40:02 5 Urban Backman Umeå OK 41:23 Lena Stenberg IFK Umeå Ej godk. Bana 2 (5) 2360 m 1 Janna Karlsson Klubblös 45:06 2 Jonas Jonsson Umeå OK 57:23 3 Jonas Fjellström Klubblös 58:31 4 Tore Fjellström Klubblös 58:34 Isak Lundholm Umeå OK Ej godk. Bana 3 (37) 4090 m 1 Vidar Sjögren Tjällmo-Godegårds OK 32:13 2 Tomas Axelsson OK Löftan 35:30 3 Terho Nevalainen Umeå OK 36:28 4 Stefan Kärrlander Umedalens IF 36:42 5 Roger Karlsson Umeå OK 37:42 6 Bernt Stenberg IFK Umeå 39:26 7 Fredrik Johansson Tegs SK 40:34 8 Magnus Sellstedt UPIF 41:11 9 Lennart Karlsson Umeå OK 42:22 10 Marika Lundin Tjällmo-Godegårds OK 42:46 11 Klara Lundgren Umeå OK 43:27 12 Jenny Wegebro Umeå OK 44:52 13 Gustav Kvarnbrink Umedalens IF 45:20 14 Gunnar Tiger Umeå OK 46:43 15 Peter Mathisen Klubblös 46:57 16 Börje Ljungberg Umeå OK 50:48 17 Backtomas Erson UPIF 51:18 18 Björn Sandström Umeå OK 52:02 19 Andreas Kvarnbrink Umedalens IF 52:42 20 Jenny Danielsson Östersunds OK 53:10 21 Hans-Erik Carlborg IFK Umeå 53:46 22 Caroline Mathisen Umeå OK 54:52 23 Britt Karlsson Umeå OK 55:03 24 Olof Lundgren Umeå OK 55:07 25 Mattias Wadenstein UPIF 57:10 26 Ove Persson Klubblös 57:47 27 Erik Johansson Umeå OK 57:59 28 Louise Karlsson Umeå OK 1:00:01 29 Håkan Eriksson Umeå OK 1:01:17 30 Johan Wegebro Umeå OK 1:01:56 31 Maria Martinsson Klubblös 1:02:37 32 Barbro Nilsson Lundgren Umeå OK 1:03:39 33 Per Lundgren Umeå OK 1:03:40 34 Mattias Karlsson Umeå OK 1:09:04 35 Erik Kärrlander Umedalens IF 1:14:24 36 Stig Esko UPIF 1:15:11 Mattias Vesterberg Umeå OK Ej godk. Bana 2+3 (3) 6560 m 1 Kajsa Dahlberg IFK Umeå 1:09:00 1 Erika Westling Klubblös 1:09:00 Ann-Sofie Johansson Umeå OK Ej godk.
Resultaten finns nu utlagda på Eventor.
Dryga 50-talet orienterare hade sökt sig till gräsytan mellan Kiselstråket och Porfyrvägen i kväll. Regntunga skyar skrämde nog bort några presumtiva deltagare.
MotionsOL 23 aug
Resultat
————OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008————-
Bana 1 (16) 2020 m
1 Katarina Sandberg Umeå OK 29:40
2 Ola Lundevaller Umeå OK 29:47
3 Jonas Kärrlander Umedalens IF 31:08
4 Eva Hemmyr Tegs SK 31:45
5 Edvin Axensten Umeå OK 34:02
6 Jonas Fjellström OK Klubblös 35:28
6 Tore Fjellström OK Klubblös 35:28
8 Emil Sjölund Umeå OK 36:11
9 Lisa Lundström OK Klubblös 40:40
10 Jakob Eriksson Umedalens IF 40:54
11 Hilda&Hanna BFF OK Klubblös 40:58
12 Matilda Karlsson Umeå OK 41:19
13 Olivia Hedström Umeå OK 42:37
14 Nick Reed OK Klubblös 46:17
15 Hilja Berggrund Umeå OK 47:00
Mårten Eriksson Umedalens IF Ej godk.
Bana 2 (6) 2750 m
1 Ove Persson Telia IF 40:56
2 Per Hedström Umeå OK 53:40
3 Sune Persson Sandviks IK 1:01:51
4 Ulf Parde OK Klubblös 1:08:50
5 Lotta Karlsson Umeå OK 1:21:21
Rasmus Eriksson Umeå OK Ej godk.
Bana 3 (12) 2510 m
1 Stefan Kärrlander Umedalens IF 22:06
2 Simon Eriksson Umeå OK 28:05
3 Kjell Hemmyr Tegs SK 28:10
4 Britt Karlsson Umeå OK 31:22
5 Annika Manni Umedalens IF 34:16
6 Erik Kärrlander Umedalens IF 35:19
7 Mattias Vesterberg Umeå OK 35:56
8 Lovisa Manni Umedalens IF 37:13
9 Josefin Engman Umeå OK 48:22
10 Stefan Eriksson Umedalens IF 48:56
11 Robin Lindgren Telia IF 51:41
12 Linn Sten Umeå OK 58:49
Bana 4 (5) 4550 m
1 Emil Hornliden Umedalens IF 54:31
2 Anita Lundmark IFK Umeå 56:14
3 Mattias Karlsson Umeå OK 56:50
4 Janna&Erika Karlsson OK Klubblös 1:00:17
5 Erika Jeppsson Umedalens IF 1:00:47
Bana 5 (14) 5070 m
1 Magnus Yngvesson Robertsfors IK 35:19
2 Tiago Aires IFK Umeå 36:10
3 Henrik Johansson Umeå OK 44:31
4 Terho Nevalainen Umeå OK 45:49
5 Mikael Yngvesson Robertsfors IK 47:16
6 Per Engman Umeå OK 48:22
7 Klara Yngvesson Robertsfors IK 48:46
8 Roger Karlsson Umeå OK 49:06
9 Sofia Nilsson Umeå OK 50:14
10 Erik Johansson Umeå OK 53:12
11 Gunnar Tiger Umeå OK 57:56
12 Erland Jonsson Vännäs OK 1:04:12
Raquel Costa IFK Umeå Ej godk.
Dan Öhman Umeå OK Ej godk.