Det blev tre UOK-segrar på långdistansen på norrlandsmästerskapen (NM). Clas Fries flög fram snabbast i H 55 och Sofia Nilsson tog sin andra NM-titel för helgen när hon vann D 18.
Snabbast i klassen var också Jenny Wegebro i D 12 – trots ett älgmöte i slutet av banan.
Åsa Lindqvist tog sitt tredje NM-silver, men till skillnad från de andra dagarna så var det långt avstånd fram till segraren den här gången. Josefin Engström var tio minuter snabbare.
Andraplatser blev det också för Ingela Johansson och Stina Nilsson i D 50 och D 16. Ingela missade därmed chansen att ta hem alla tre distanserna, men var nöjd ändå. Stina gjorde ett par ordentliga bommar, men visade bra fart och nu flyttar Stina ner till Gästrikland för att börja på orienteringsgymnasiet i Sandviken.
Ännu en NM-medalj till klubben blev det i H 20 för Isak Lundgren, som trots skavsår hankade sig fram till en tredje plats. Men Isak var förstås mest belåten med NM-guldet på fredagens sprint.