Jenny Wegebro i par med Ronja Jungåker, Korsnäs IF, blev tvåa också på söndagens patrulltävling i Daladubbeln i D 12 och därmed också tvåa sammanlagt. Stina Nilsson som i D 16 sprang med Ida Sundström, OK Renen, blev fyra totalt.
Jenny och Stina med sina respektive lagkompisar gjorde riktigt bra lopp också i den långa patrulltävlingen. Och det räckte alltså till riktigt framskjutna placeringar totalt – GRATTIS!
Våra andra UOK:are som var med var Henrik Johansson som sprang tillsammans med Elina Rönnlund i H 16 (!) och med en bra patrullinsats avancerade dom till 35:e plats totalt bland 100 lag. Bland skalperna fanns paret med UOK-Anton Nilsson tillsammans med Markus Wiklander som slutade på 43:e plats.
På plats 5 i H 20 kom våra sistaårsjuniorer Dag Stridh och Jonas Sundell och sprang rakt in i vuxenvärlden – nästa år blir dom mogna (?) seniorer!