UOK-ungdomarna som är på den stora säsongsavslutningsfesten Daladubbeln hade en kul första dag på stafetterna. Ungefär 1700 ungdomar från hela landet är med och tävlar i 2-mannapatruller – först i stafett och sedan tillsammans på en långdistans.
UOK:s Stina Nilsson utklassade sina konkurrenter på startsträckan i damjuniorklassen och vann sedan tillsammans med sin skolkompis från Sandviken, Elina von Krusenstierna, hela stafetten.
Anton Nilsson springer tillsammans med Oskar Westin från Vittjärvs IK i H 16 och grabbarna hade så kul att det blev en fjärde plats i stafetten, bara tre sekunder fån en andra plats.
I D 14 springer Jenny Wegebro ihop med Hanna Hänström från Täby och tjejerna blev 6:a i stafetten efter att Jenny gjort en mycket bra andra sträcka.
I H 10 gjorde våra UOK-killar Isak Lundholm och Rasmus Erisson en strålande Daldadubbelsdebut och kom på 16:e plats av 72 startande lag.
Olof Lundgren och Simon Eriksson sprang i H 14-stafetten inpå 67:e plats av över 110 startande lag.