Nästan 250 orienterare sprang UOK:s tävling Träslaget i Röbäck – 76 av dom var klubbens egna och 31 av dom var i sin tur 16 år och yngre! Kul också med allt välförtjänt beröm vår unge banläggare Henrik Johansson fick för kluriga medeldistansbanor – där flertalet klasser också provade på att ha så kallat utbrutet mål – alltså mål en bra bit från ”arenan” i Röbäck!
Utöver orienteringen arrangerade vi i UOK för första gången också en MTB-orientering med 30 startande – å också där uppskattade deltagarna den fina Röbäcksterrängen!
Segrare i seniorelitklasserna blev Elin Vedin, Sundsvalls OK, och Lukas Peterson, IFK Umeå, och i D 18 Elit blev det klar dubbelseger för Umeå OK genom Jenny Wegebro och Klara Yngvesson. Jenny och Klara dubblerade också och åkte MTB-orientering där Klara var snabbast i D 21 och Jenny i D 16.
Och som sagt, bland det roligaste, är också alla våra drygt 30 UOK-ungdomar som sprang och hade roligt. 20 av dom tillbringar förresten tiden mellan lördags- och söndagstävlingen på övernattningsläger på skolan i Röbäck.
Bland alla fina insatser kan vi lyfta fram några framskjutna placeringar i tävlingsklasserna: I H 12 vann Jacob Nilsson, snabbast i H 16 var Olof Lundgren och andraplatser har vi för: Hilja Berggrund i D10, Felicia Lindholm i D 12, Rasmus Eriksson i H 12, Lydia Johansson i D 16 och Simon Eriksson i H 16.
Men viktigast av allt är förstås att våra ungdomar tycker att det är så kul att orientera och att vår ungdomssatsning som nu är i inledningen på tredje året ger resultat!
Till sist ett par rader till om MTB-orienteringen där UOK:s världsstjärna i multisport – Mattias Nyström var klart snabbast i H 21-klassen och att vi också måste nämna att Simon Eriksson åkte rätt och fortast i H 16.