Det blev SM-guld och SM-silver idag till Umeå OK i den TV-sända jaktstarten på skidorienteringen i Piteå. Ulrik Nordberg och Christian Spoerry grejade en dubbelseger i herrklassen och orienterade ikapp och förbi ledaren Erik Rost tidigt på banan.
Ulrik gick ifrån, men bjöd på spänning med en miss på slutet av banan och dessutom en missad touch-stämpling på sista kontrollen.
Jättegrattis Ulrik och Christian till fina lopp! Synd förstås att Erik Blomgren, som var fyra efter prologen på lördagen, fick lämna återbud till start p.g.a. sjukdom – annars kanske det hade blivit en trippel för UOK….
Men ett SM-brons till en UOK:are blev det i alla fall i helgen när Henrik Persson var med i Umeå Dansimperiums lag som blev trea i lag-SM i dans!
Grattis medaljörerna och även övriga som kämpade väl i Piteå. Riktigt roligt att se våra världsåkare att åka så bra i SM. Synd bara att Erik inte kunde ställa upp – det skulle ju ha blivit trippel. Det är dags att våra skidorienterare får mer media utrymme.
Rekommenderar att titta på SVT play SM loppet.
Grattis även Henrik P. Visste inte att han var så vass – fastän han har visat lätta fötter i skogen i somras.
Nu har jag slöat tillräckligt under helgen – ska göra en löprunda på cirka 40 min och börja förbereda för orienteringssäsongen.
PS. Det var väl ( om jag inte har fel) våra gamla klubbkompisars barn som tog silver på 3 mil – jag menar Örjan E:s och Catharina Thorns son Viktor.