Bra i Jukola!

juni 19, 2011 Tjelvar No comments exist

Umeå OK:s 7-mannalag sprang in på 313:e plats av 1500 lag i världens största stafett – Jukola som avgjorts i helgen i sydöstra Finland, nära gränsen till Ryssland. Med det förbättrades fjolårsresultatet rejält och UOK-laget var alltså nära att hamna på bästa femtedelen av startfältet.

Här följer lagets växlingsplaceringar:

  1. Isak Lundgren 490
  2. Magnus Svensson 472
  3. Simon Nilsson 425
  4. Henrik Johansson 356
  5. Johan Korsman 370
  6. Christian Spoerry 322
  7. Tom Korsman 313

Vann gjorde norska Halden före finska Kalevan Rasti och bästa svenska lag blev Södertälje-Nykvarn på femte plats. Jukola är en fantastisk orienteringsfest för alla och det är många som håller på länge och får tid att njuta av skogarna – den jag hittat som njutit längst i året Jukola är en norsk (!?) som på den dryga 13 km långa tredje sträckan höll på i 7 timmar 59 minuter och 19 sekunder.

Nästa år går Jukola i närheten av Helsingfors – bäddat för massmönstring från Umeå OK då kanske. Och framförallt ska våra tjejer vara med i leken igen då – i år blev det ingen UOK-start i damstafetten.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *